Popularne wyspy w Chorwacji

Chorwacja to także przepiękne wyspy, pełne atrakcji i miejsc wartych, by je odwiedzić, uwiecznić i zapamiętać. Najpopularniejszymi zaś są Krk, Hvar, Korcula i Pag, a każda z nich w charakterystyczny dla siebie sposób przyciąga uwagę i rzesze turystów.

Najsłynniejsze chorwackie wyspy...

Wyspa Krk posiada wiele miejscowości oraz miast, z których każde posiada swój własny czar. Na pewno warto zatrzymać się w stolicy otoczonej 2000-letnimi murami obronnymi. Tutaj bowiem można doświadczyć starożytnej Chorwacji i nacieszyć się nocnym życiem w ciekawych klubach. Oprócz atrakcji ulokowanych w głąb lądu Krk posiada także wspaniałe plaże, niektóre uznawane za jedne z najpiękniejszych w całej Chorwacji.

Wyspa Hvar

Warto zobaczyć również wyspę Hvar, którą nazywa się lawendową. To jedno z najcieplejszych miejsc w Chorwacji. Zachwyca krystalicznie czysta woda, cudowne plaże oraz góry. Jest tu więc wszystko czego potrzeba, by odpocząć relaksując się w słońcu lub też odkrywając nowe zakamarki. Na naturystów zaś czeka jedna z najbardziej znanych plaż w Europie.

Niezwykle popularną wyspą jest także Korcula. Będąc tutaj warto zobaczyć chociażby dom rodzinny Marco Pola, czy też wybrać się na spacer wokół murów obronnych. Stare miasto obfituje w cień nawet w samo południe dzięki układzie przypominającym ości ryby, a na zwiedzania zaprasza Pałac Gabrieli, w którym zachwyci Miejskie Muzeum, a raczej jego archeologiczne zbiory. Na Starym Mieście znajduje się również Pałac Arneri, niezwykle piękny, powstały w stylu renesansowym. Korcula to oczywiście plaże skąpane w promieniach słońca i oblewane cudownie przeźroczystą wodą.

Pag natomiast jest wyspą zupełnie inną niż pozostałe. Jest surowa i kamienna, a kształt przypominający lagunę dodatkowo zachwyca. Wszystkie uliczki prowadzą do głównego placu, na którym można podziwiać trójnawową bazylikę pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii, a także dwór książęcy z XV wieku. To jednak dopiero początek atrakcji.

Ciovo - ponieważ wyspa znajduje się w północnej części Chorwacji, najlepiej odwiedzić ją w lipcu i sierpniu, wówczas pogoda na pewno nam dopisze. Na Ciovo można dostać się drogą lądową, przez Trogir, wystarczy w tym celu skorzystać z mostu zwodzonego. Wyspa podzielona jest na kilka miejscowości usytuowanych wzdłuż jej nadbrzeża. Najpopularniejszym i największym kurortem jest Okrug Gornji, znajdujący się w zachodniej części Ciovo. Tam warunki plażowania są najlepsze, nadbrzeże pokryte jest delikatnym żwirkiem, a naokoło rośnie bujna, kolorowa roślinność. W mieście znajdziemy także centrum nurkowe, można w nim zapisać się na kurs, lub wypożyczyć sprzęt i udać się w podmorską podróż.

Mljet - wyspa ta mieści się nieco bardziej na południe, w pobliżu miejscowości Makarska. Klimat tam jest łagodniejszy niż na Ciovo, dlatego pogoda dopisuje nawet we wrześniu. Osoby chcące dostać się na wyspę mogą skorzystać z promu, który odpływa codziennie z Makarski, Splitu oraz z Dubrownika. Powierzchnia nadbrzeża wyspy pokryta jest skałami, jednak w pobliżu plaż można kupić specjalne buty do pływania, chroniące stopy. Największą atrakcją Mljet jest przyroda, można podziwiać tutaj strome klify, ukryte głęboko w skałach jaskinie czy piękne plaże. Na wyspie znajduje się legendarna Grota Odyseusza, opisana w epopei Homera. Miejsce otwarte jest dla zwiedzających, chcących nieco odpocząć od prażącego słońca na zewnątrz. Będąc na Mljet trzeba koniecznie wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego. Nie tylko zobaczymy tam ciekawe gatunki fauny i flory, ale również stary, średniowieczny klasztor, znajdujący się na osobnej wysepce.