Wyspa Krk

Wyspa Krk

Tajemnicza wyspa Krk – moc atrakcji dla żądnych wrażeń

Pełna uroku, największa chorwacka wyspa Krk położona jest na Morzu Adriatyckim w zatoce Kvarenr. Na moc wrażeń nie mogą tutaj narzekać zarówno miłośnicy zwiedzania, jak i osoby preferujące relaks na piaszczystych plażach, kuszących krystalicznie czystą wodą o pięknym błękitnym kolorze.

Co zobaczyć na wyspie Krk?

Jednym z miejsc, które koniecznie należy odwiedzić, przebywając na wyspie, jest jej stolica, czyli miasto o tej samej nazwie. Starą część miejscowości otaczają zabytkowe mury, liczące aż 2000 lat. Do najbardziej popularnych atrakcji należą tutaj m.in. słynny plac Kamplin z okazałym Kasztelem Frankopańskim oraz Bazylika Najświętszej Marii Panny. Turyści, pragnący zaznać chwili spokoju oraz poznać smak tradycyjnych dań kuchni chorwackiej i śródziemnomorskiej, powinni zaś zawitać na plac „Vela Placa”, gdzie znajduje się wiele restauracji, oferujących lokalne potrawy.

Kolejnym miastem, do którego warto zorganizować wycieczkę, jest zlokalizowany na klifie, Vrbnik. Do jego najwspanialszych zabytków zalicza się: renesansową dzwonnicę, kaplicę św. Jana oraz Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP. Miejscowość słynie także z licznych winnic, w których wytwarzane jest popularne wino Vrbnička žlahtina. Osoby, pragnące skosztować trunku, powinny wybrać się do Koba Nada w centrum Starego Miasta. Spory zastrzyk adrenaliny mogą zaś przeżyć miłośnicy nurkowania, Vrbnik posiada bowiem wiele wspaniałych jaskiń, w których możliwe jest uprawianie tego sportu.

Wyspa Krk oferuje także wypoczynek w małych nadmorskich miasteczkach, przyciągających malowniczymi portami, wąskimi klimatycznymi uliczkami oraz kameralnymi restauracjami. Wśród najpiękniejszych miejscowości, położonych nad morzem, należy wymienić chociażby Omisalj ze średniowieczną zabudową oraz Njivice.

Plaże na wyspie Krk

Najpiękniejsze plaże na wyspie Krk znajdują się w popularnej miejscowości Baška. Czysta woda o turkusowym kolorze, bajkowe skałki oraz malownicza linia brzegowa stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Największą sławą na Krk cieszy się, należąca do Baški, żwirowa plaża Vela, która ze względu na czystość morza oraz rozbudowaną infrastrukturę co roku odznaczana jest Błękitną Flagą. Do najchętniej odwiedzanych plaż zalicza się również żwirkową Lukobran (w miejscowości Ježevac), która podobnie jak Vela, została uhonorowana Błękitną Flagą.